ההיסטוריה של הזכוכית – מגרגיר חול לצמרת עולם העיצוב

זכוכית טבעית שימשה לייצור כלים שונים כבר בימי קדם. עוד לפני שידעו בני האדם כיצד להפוך חול לזכוכית, הם כבר גילו את תכונות החומר היפהפה והמיוחד הזה ורתמו אותו לצורכיהם.

אבל מאז ועד היום השתנו  פני הדברים לבלי הכר – מגוון סוגי זכוכית מיוצרות על ידי בני האדם למגוון עצום של שימושים – החל ברפואה ומזון וכלה בעיצוב, בניה, אופטיקה ואפילו תרופות.

אז אילו עוד שימושים יש לחומר הנפלא והנפוץ הזה וכיצד מייצרים זכוכית למגוון שימושים עצום?

 

שימושים שונים לחומר ייחודי בתכונותיו

השימוש הנפוץ והמוכר בימינו לזכוכית הוא כפי הנראה בייצור כלי קיבול שונים כמו בקבוקים וצנצנות לאחסון, אבל למעשה זכוכית משמשת את בני האדם למגוון עצום של צרכים בכל תחומי החיים.

תכונותיו המיוחדות של החומר כוללות יכולות איטום יוצאות דופן, שקיפות ברמות שונות, יופי מיוחד וכובש, גמישות המאפשרת מגוון עיצובים, צבעים ושימושים וכמובן שבריריות, שאולי פוגעת בעמידות של המוצרים, אבל מוסיפה ללא ספק לקסם של החומר המיוחד הזה.

 

ייצור זכוכית בשיטות שונות

בימים עברו, לפני שבני האדם למדו כיצד לייצר זכוכית, השתמשו בזכוכית טבעית שנוצרה מחשיפה של חול לטמפרטורות גבוהות מאוד.

כיום נהוג להשתמש בזכוכית שאמנם עשויה עדיין בעיקר מחול, אבל בתוספת חומרים שונים, המשנים את התכונות של החומר. כך אפשר לייצר למשל זכוכית נמסה במים, זכוכית צבעונית, זכוכית נוחה לעיבוד ועוד.

את חומרי הגלם מחממים בטמפרטורה בין 1000 ל – 2000 מעלות צלזיוס כדי להפוך אותו גמיש ורך ואז אפשר לצקת את הזכוכית הנוזלית לתבניות, או לנפח אותה – כמו בשיטות המסורתיות ליצירת כלים מזכוכית.

 

סוגי זכוכית מחוזקת ועמידה

זכוכית מחוסמת למשל, המשמשת לייצור משטחי זכוכית עמידים וחזקים, מיוצרת בתהליך קירור מבוקר. תהליך זה הופך את הזכוכית כמעט בלתי שירה ולכן היא מתאימה למגוון שימושים כמו שמשות למכוניות, ייצור מקלחונים, מעקות, דלתות זכוכית ועוד.

 

לעומת זאת, זכוכית רבודה, הנחשבת גם היא לזכוכית עמידה וחזקה במיוחד, מיוצרת בתהליך שונה בתכלית, כאשר משתמשים בשכבות דקות של זכוכית רגילה, אותן מדביקים זו לזו עם דבק מיוחד. תהליך הייצור של זכוכית רבודה הופך אותה חזקה וכמעט בלתי שבירה, כאשר אם היא בכל זאת נשברת, היא לא מתפזרת לרסיסים חדים ומסוכנים אלא נשארת דבוקה למשטח.

 

פיירקס הוא אולי הסוג המפורסם ביותר של זכוכית עמידה ולא שבירה, המשמשת ליצירת כלים מיוחדים עמידים בחום קיצוני ומתאימים לאפיה ולבישול, בזכות הייצור שלה, המשולב עם חומר מיוחד, המנטרל את השפעות הטמפרטורה על הזכוכית.

דלתות זכוכית

לסיכום

ייצור זכוכית מצריך היכרות מעמיקה עם החומר המיוחד הזה ותכונותיו. ייצור זכוכית מחוסמת, או רבודה, הנדרשת במקרים של ייצור חלונות, מעקות, דלתות זכוכית ואלמנטים גדולים נוספים, דורש מומחיות ומקצועיות ברמה גבוהה, כדי לעמוד בתקנים המחמירים ולשמור על בטיחות המשתמשים. למידע נוסף והזמנת מוצרי איכות מגוונים מזכוכית, לחצו כאן.

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כללי
גריל גז כמו שתמיד רציתם

המעבר לבית חדש שיש בו גם גינה גדולה תמיד מעורר את התהייה האם לא הגיע הזמן לקנות כבר עכשיו גריל גז משוכלל ויפה. האמת היא, שאם גם אתם תמיד הייתם

מפתחות
פיננסים
מה זה מסלול אירו למשכנתא?

מושג המשכנתא הוא מושג שלא זר כמעט לאף אחד מאיתנו. כמעט כל מי שהגיע למעמד שבו הוא מעוניין לרכוש דירה ולהשאיר לעצמו, אחרי שנים רבות של החזרי כספים, גם נכס

סימני שאלה כתומים בשחורים
עיצובים
סמלים של חברות: הפסיכולוגיה מאחורי הסימבוליזם

בדתות ובחברות שונות ישנם סימבולים המשמעותיים לאותה קבוצה אתנית. תפקידם הינו להעניק לקבוצה זהות ושייכות לחברה בה היא נמצאת. המאמר יעסוק בסמלים של חברות שונות ובהשפעה הפסיכולוגית שלהם.   מהו