חיפוש

חשמלאי מקצועי

כדי להיות חשמלאי מוסמך, צריך ללמוד ולקבל רישיון הסמכה. כלומר, לא כל אחד עם כישורים בחשמל יכול להתעסק עם חשמל אפילו אם הוא יודע מה הוא עושה. חאפרים כאלו לא רק מסכנים את הסביבה, אלא גם עלולים לקבל אישום פלילי אם ייתפסו ללא רישיונות. המאמר יתאר את הסיכונים ודרישת החוק בכל הנוגע לחשמלאי מקצועי.

 

הסיכונים של עבודה בחשמל ללא רישיון

חשמלאי מקצועי הוא אדם שלמד את העבודה, התנסה בה ויש לו רשות להתעסק עם חשמל. אדם ללא תעודות שעוסק בעבודות חשמל הוא מתחזה ולכן יש להיזהר ממנו. החשמל הוא עסק מסוכן ומספיק טעות אחת קטנה כדי שיקרה אסון.

למשל, התחשמלות למוות עקב אי חידוש ההארקה בבית, קצר חשמלי שגורם לשריפה, טיפול כושל במערכת החשמל וכד'. למרות שעל פי החוק החשמלאי חייב להיות מוסמך, ישנם אנשים שקוראים לעצמם חשמלאים ועוסקים במקצוע ללא רישיון. הם מסכנים את הציבור וכמובן עוברים על החוק.

 

פיקוח על חשמלאים

לצערנו אין פיקוח על שוק החשמלאים ולכן מדובר במקצוע פרוץ. יחד עם זאת, במבנים חדשים יש ביקורת של חברת החשמל ודרישה שמערכת החשמל תעמוד בתקנים הדרושים.

בנוסף, ישנה ביקורת כאשר משנים את התשתית לחיבור תלת פאזי, התחברות לחשמל אחרי שריפה וכד'. אך בגדול כאשר מזמינים חשמלאי לעבודות אחרות אין עליו פיקוח. הדרך היחידה לדעת אם החשמלאי הוא אדם מקצועי היא לבקש לראות את רישיון ההסמכה ותוקפו.

 

סוגי הרישיונות של חשמלאי מוסמך

ישנם חשמלאים מקצועיים המחזיקים ברישיון דרגה 2 והם רשאים לבצע פעולות במתח נמוך בלבד ובפיקוח של חשמלאי ראשי. חשמלאים בכירים יותר יכולים להכין לוח חשמל, לתכנן את חיבורי החשמל ולעשות תכנית שאותה מאשרת חברת החשמל. רק שמדובר בהתקנת שקעים או גופי תאורה לא חייבים בהסמכה.

מבחינת ההיררכיה ישנו חשמלאי עוזר שצריך לשאת תעודה שעבר הכשרה מקצועית, חשמלאי מעשי שעבר את בחינות הגמר הממשלתיות עם תעודה שעבר קורס חשמל והכשרה מקצועית וחשמלאי ראשי שיש לו תעודת מהנדס. חשמלאי בדרגה 3 למשל יכול לעסוק בהארקה, אמצעי הגנה ובדיקת מערכות חשמל.

 

איך לבחור חשמלאי מוסמך?

ראשית, חשוב לקבל המלצות על חשמלאי איכותי ומקצועי עם הצלחות מוכחות. שנית, יש לבקש הצעות מחיר ממספר חשמלאים ולהשוות ביניהם. שלישית, יש לבדוק את רישיון ההסמכה של החשמלאי ולוודא שאכן הוא מורשה להתעסק בחשמל.

דרגת הרישיון של החשמלאי צריכה להיות דרגה 3 ולעוזר שלו דרגה 2. לסיכום, הסכנות של החשמל הן סכנות בלתי הפיכות, בין אם מדובר על התחשמלות ושריפות ובין אם מדובר על קרינה או חשמל סטטי.

על מנת להיות בטוחים שהחשמלאי מקצועי מומלץ לבדוק שאכן הרישיון שלו בתוקף ואינו מזויף באתר של משרד העבודה לאחר שיש בידיכם פרטים כמו מספר תעודת זהות, שם מלא או מספר רישיון.

חשמלאי מקצועי

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
דלת איכותית
לימודים
מה לעשות אם נתקעתם מחוץ לבית

אין הרבה דברים שעלולים להיות מרגיזים כמו לעמוד מול דלת הבית שלכם ולהבין שאתם לא יכולים להיכנס. יכולות להיות אינספור שבגללן אתם עלולים למצוא את עצמכם בסיטואציה הזאת, ונשאלת השאלה

מחשב נייד
כללי
תיקים מומלצים למחשב נייד

מתלבטים לגבי תיק מומלץ למחשב הנייד? באמצעות אתר קרי אונליין תוכלו לבצע רכישה של תיקים איכותיים במיוחד אשר ישרתו אתכם למשך שנים רבות. כל הפרטים – במאמר הבא. תיק למחשב