הרכב שלך רותח? 5 טיפים יעילים לנהיגה בקיץ החם

חודשי הקיץ הם תקופה לא בטוחה לנוהגים נהיגה בקיץ בכבישי הארץ.

החום הכבד גורם לטשטוש ומעלה את לחץ הדם ורמת העצבים הכללית.

תוסיפו לכך גם את יציאת הילדים לחופש הגדול או לנופש בחול והתארכות שעות היום והנסיעה וקיבלתם נהגים שמושפעים מחום הרכב והסביבה עד כדי פגיעה בבטיחות הנסיעה. 

ואם כל זה לא מספיק, הרחובות בקיץ הומי אדם שגולשים לעתים לתוך כבישי האספלט ומעלים את הסיכוי לתאונת דרכים פוטנציאלית. כמובן שהסיכון הוא לא רק מכיוון הולכי הרגל אלא גם בשינויים שחלים ברכב עצמו או בנו הנהגים.

קחו לדוגמה את נושא שכחת הילדים שנפוץ בארצנו בחודשי הקיץ החמים. 

כיצד נוכל לתפעל את הרכב בצורה בטוחה יותר בקיץ? קבלו 5 טיפים יעילים שיעזרו לכם לשרוד את הקיץ החם.  

הפעלת מזגן בתחילת נסיעה: מה חשוב לדעת?

נתחיל בקביעה שאין להפעיל את המזגן מיד עם התנעת הרכב בימי הקיץ החמים. הסיבה לכך נעוצה בחלקי הפלסטיק בפנים הרכב.

כאשר הטמפרטורות גבוהות והרכב עומד, אותם חלקיקי פלסטיק בתוך מערכת האוורור מתמוססים ומתפזרים באוויר שנפלט בעת הפעלת מיזוג האוויר. הם מכילים חומר כימי בשם דיוקסין שידוע כרעיל ומסרטן. 

על מנת להימנע מחשיפה לחומר רעיל זה, פתחו את חלונות הרכב לפני הפעלת מיזוג האוויר על מנת לאפשר חדירת אוויר חדש מבחוץ – עדיף אוויר חם מבחוץ על פני אוויר לוהט מבפנים לקירור החלל והורדת הטמפרטורות. 

דבר שני, הגדירו את המיזוג על מצב כניסת אוויר מבחוץ ולא על סירקולציה פנימית של אוויר.

אם אתם רוצים להיות בטוחים שלא תחשפו לאוויר רעיל, סעו ברכב במשך דקה או שתיים ורק אז הפעילו את המזגן כפי שתיארנו, כמובן, אל תשכחו לפתוח חלונות בתחילת נסיעה.    

בזמן שהרכב עומד: מה חשוב לדעת? 

אז הבנו שהפעלת מזגן בתחילת נסיעה כשהרכב חם אינה מומלצת. כיצד נוכל להימנע, עד כמה שניתן, מהרתחת הרכב בשמש הישראלית? אם הבחנתם בפינה מוצלת קפצו עליה כאילו מצאתם שלל רב, היא תעזור להוריד את טמפרטורת הרכב באופן משמעותי. 

אווררו את הרכב: בנוסף, אם הדבר ניתן, השאירו פתח צר בחלונות הרכב על מנת לאפשר תחלופת אוויר. אם נעילת הרכב אינה מאפשרת השארת חלונות פתוחים אבל מותקן לכם 'סאן רוף' בגג, אזי הוצאת האוויר החם ממנו תהיה יעילה אפילו יותר מכיוון שאוויר חם נוטה תמיד לכיוון מעלה. 

פתרונות כיסוי: ללא קשר למיקום הרכב, תמיד מומלץ לרכוש כיסוי שמש לשמשת הרכב ולהניח אותה בעת החניה. שיטה נוספת היא הדבקת כיסויים כהים לחלונות ומניעה חלקית של 'אפקט החממה' ברכב.

ישנן מספר שיטות להכהות את שמשות הרכב כשהזולה ביותר היא ציפוי והדבקה והיקרה ביותר היא  השחמת לייזר או בתנור. לא משנה מה השיטה שתבחרו, עליכם לדעת שהחוק מתיר להכהות רק את השמשות האחוריות בלבד. 

ומה באשר למאוורר סולארי שדבוק לשמשת הרכב ואמור להוציא אוויר פנימי החוצה ולקרר את טמפרטורת הרכב? לטענת רבים מכשיר זה אינו יעיל ולא מספק את מטרתו כיוון שחום השמש שמפעיל אותו הוא בעל הספק חום הרבה יותר גדול מיכולתו של המכשיר להוציא את האוויר החם החוצה.   

חום המנוע בקיץ: מה חשוב לדעת? 

בעיה זו היא בעלת קשר ישיר לחום קיצוני שעלול לשרור בעת הנסיעה והיא עלולה להתרחש בעיקר ברכבים בעלי שנתון מתקדם אך גם ברכבים חדישים.

אם נאמץ את מנוע הרכב על ידי שימוש מרבי במיזוג האוויר עם תפוסה מלאה של אנשים שמכבידה על הרכב ולחיצה על דוושת הגז בעליות קשות, רוב הסיכויים שמחוג חום המנוע בלוח השעונים ברכב יהבהב ויתריע לנו לעצור מיד. 

במקרה שכזה יש לעצור את הרכב בצד הדרך ולאפשר לו להתקרר. רצוי לפתוח את מכסה המנוע על מנת לזרז את קירורו. לאחר שהמשכתם בנסיעה בדקו שמד חום המנוע ברכב לא חורג מהרמה התקינה הרצויה.  

רוצים לדעת עוד על רכבים? הכנסו לקפיטל מוטורס סוכנות רכב ליסינג פרטי ולעסקים.

התנהגות כביש המותאמת לקיץ

על פי נתוני המשטרה נמצאה התאמה ברורה בין עליה בריבוי תאונות דרכים ובין חודשי הקיץ החמים. לא רק שמספר התאונות גדל אלא גם מספר המעורבים בגילאי ילדים בתאונות דרכים עולה.

כל זאת מראה כי על הנהג הישראלי להתאים את צורת הנהיגה לחודשי הקיץ. הנה כמה נקודות שיש לקחת בחשבון בחודשים אלו: 

לבישת משקפי שמש בנהיגה: פעמים רבות נהגים נוסעים מול כיוון השקיעה או הזריחה ומסנוורים. שימוש במשקפי שמש יכול לעזור לראות את נתיב הנסיעה ולמנוע סכנה לתאונה עתידית.  

בדיקת כללית לרכב: לפני תחילת נסיעה מומלץ לבדוק חלקים שונים ברכב, במיוחד בקיץ כמו: מצבר שעלול להתרוקן עקב הגברת השימוש במיזוג האוויר, בדיקת נוזל קירור הרכב, בדיקת הצמיגים או מים למילוי מגבים. 

אסטון מרטין

בדקו שמד חום המנוע ברכב לא חורג מהרמה התקינה הרצויה (קרדיט: Pixabay.com).

צמיגים

צמיגים יבשים בקיץ הם צרה צרורה שעלולה לעלות בחיי אדם. פיצוץ צמיג במהלך נסיעה בין-עירונית מסוכן מאוד ועלול להוציא את הרכב משווי משקל במהירות גבוהה.

בדיקת צמיגים בקיץ היא חיונית כיוון שצמיג בעת נסיעה מתחמם ובחודשי הקיץ כאשר אספלט הכביש חם מאוד, החיכוך בין שניהם עלול להגביר את שחיקת הצמיגים. יש לבחון ולבדוק פיזית אם הצמיגים אינם שחוקים או בעלי סדקים קטנים לאורכם. 

ניתן לבדוק את תאריך ייצור הצמיג בבחינת דופן צמיג הרכב החיצוני, כאשר שתי הספרות האחרונות מצביעות על שנת הייצור. בנוסף לכך, ישנה חשיבות רבה לבדיקת לחץ האוויר בצמיגים.

חוץ מחיסכון בדלק לטווח ארוך שמושפע מכך, יש להתאים את לחץ האוויר לפי עומס הרכב, כפי המלצת היצרן. ברכבים רבים המלצת היצרן למילוי לחץ האוויר ברכב מצויה בדופן דלת הנהג בעת הפתיחה.

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
טיפוח גינה עם כלים מוטורים
לבית ולגינה
כלי גינון מוטורים

בשנים האחרונות הובילו פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך להתפתחות של קטגוריות כלי גינון חדשות ובראשן כלי גינון מוטורים – מה שמחולל מהפיכה בענף.   מהו כלי גינון מוטורי? כלי גינון נטענים

שתי ראשים
בריאות
איך כדאי לטפל בבעיית חרדה חברתית

חרדות חברתיות עשויות להישמע כהפרעה שאינה נוראית, אבל בפועל, היא מהווה קושי איום ונורא על המתמודדים איתה. חשים באי-נוחו מתמדת, אולי אפילו רעידות וקושי לדבר כשאתם נמצאים סביב אנשים? בואו

מפתחות
פיננסים
מה זה מסלול אירו למשכנתא?

מושג המשכנתא הוא מושג שלא זר כמעט לאף אחד מאיתנו. כמעט כל מי שהגיע למעמד שבו הוא מעוניין לרכוש דירה ולהשאיר לעצמו, אחרי שנים רבות של החזרי כספים, גם נכס

חדר אחסון משומש
לבית ולגינה
איך לבחור מחסן גינה יד שנייה

רוצים לקנות מחסן איכותי לגינה ויש לכם תקציב קטן? או שאתם פשוט אוהבים למחזר? יכול להיות שמחסן גינה מיד שניה הוא הפתרון המתאים לכם. לפני שתקנו מחסן משומש, אתם ודאי