חיפוש

סמלים של חברות: הפסיכולוגיה מאחורי הסימבוליזם

בדתות ובחברות שונות ישנם סימבולים המשמעותיים לאותה קבוצה אתנית.

תפקידם הינו להעניק לקבוצה זהות ושייכות לחברה בה היא נמצאת.

המאמר יעסוק בסמלים של חברות שונות ובהשפעה הפסיכולוגית שלהם.

 

מהו סמל?

הסמל הוא חפץ או רעיון בעל ייצוג, שיש לו עבור האדם משמעות וחשיבות. מבחינה פסיכולוגית, התפיסה בה האדם תופס את החברה בה הוא חי היא למעשה סמלית, כיוון שהיא מקבלת ייצוג.

הסמל יכול להיות מיוצג בצליל או בכתב כמו הסימנים המתמטיים, בג'סטות הנהוגות בחברה או בהקשר למסורת של חברה מסוימת. לדוגמה, ביהדות, הסמל המייצג אותה הוא מגן דוד, כשם שהצלב מייצג את הנצרות, וחצי הסהר והכוכב מייצגים את האסלאם.

הייצוג של הסמל יופיע לעיתים קרובות כביטוי אומנותי. למשל, ביהדות ציורים בהם מופיעה יונה עם עלה של זית מסמלים את השלום, ציורים בכנסיות בהם מופיעה שמש המייצגת את ישו וכד'.

בנוסף, המשמעות של סמל מסוים יכולה להשתנות בין חברה לחברה. למשל, צלב קרס נחשב במזרח הרחוק כסמל המביא מזל טוב, ואילו בתרבות המערב הוא סמל הנאציזם.

 

סמלים ביהדות – כיצד באים לידי ביטוי?

ישנם סמלים בחברות ובתרבויות שונות, שעוברים שינוי עם השנים כמו הצלב או מגן הדוד, אשר עברו גלגולים שונים מבחינה פיזית, אך תמיד עוררו הזדהות ושייכות בתוך התרבות.

אחד החפצים ביהדות המעורר קשר של שייכות לעם ולאל היא המנורה – סמל מדינת ישראל. מבחינה דתית זהו חפץ קדוש שהיה בבית המקדש ושימש את הכוהנים, ומבחינה לאומית זהו חפץ שהפך לסמלה של המדינה וקיבל ערך נוסף.

כשאנחנו מתבוננים בחפצי יודאיקה אנו יכולים לפגוש בכל הסמלים המשמעותיים לדת היהודית שהם בעלי משמעות וערך. לדוגמה, שופר הוא כלי נשיפה שבעבר הרחוק שימש ככלי נגינה וכדרך להתריע על סכנה.

יותר מאוחר הוא קיבל משמעות דתית יהודית, שהפכה למצווה שעד היום מקיימים בחגי תשרי. גם החנוכייה היא סמל דתי, שהפך למנהג בתרבות היהודית עד היום. החנוכייה היא דוגמה טובה לחפץ עם היבט דתי מצד אחד והיבט תרבותי מצד שני. כל החברה היהודית עושה בה שימוש ולאו דווקא המגזר הדתי.

 

תרבויות שונות עם סמלים משותפים

ישנם סמלים שמקורם מארצות ותרבויות אחרות, והם הפכו למשמעותיים בתרבות הישראלית. לדוגמה, החמסה מסמלת הגנה מפני עין רעה ומקורה מארצות ערביות במזרח התיכון ומצפון אפריקה.

על פי האסלאם, היד בעלת חמש האצבעות היא ידה של פאטמה בתו של מוחמד הנביא, צורת העין מסמלת את הדמעה שלה וחמשת האצבעות מייצגות את 5 עמודי האסלאם.

היא תפסה מקום והושרשה בתרבות היהודית מהמאה ה-17 ומאז משמשת כסגולה נגד עין הרע. גם גביע היין ממנו לוגמים בערב שבת ובחג הוא סמל קדוש ביהדות. בנצרות נוהגים ללגום ולקדש עליו בימי ראשון. מכאן ניתן לראות שלסמל יכולה להיות משמעות דומה גם בתרבויות שונות.

 

כיפות לבנות ושחורות

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אש
בעלי מקצוע
שיפוץ לאחר שריפה – כל מה שכדאי לדעת

שיפוץ לאחר שריפה הוא תהליך מעט שונה מתהליך רגיל של שיפוצים. בין אם הבית שלכם נפגע בשריפה, או העסק שלכם, תצטרכו לדעת כיצד לעבוד נכון מול חברות הביטוח ובמקביל –

עיצוב בית
עיצוב
איך לעצב את הבית בזול ולחסוך כסף יקר

הבית שלך הוא המקלט שלך, מקום שבו אתה יכול להירגע ולהירגע אחרי יום ארוך. זה המקום שבו אתם יוצרים זיכרונות עם יקיריכם ומבטאים את הסגנון האישי שלכם. עם זאת, עיצוב

קוביות וציוד של קוסם
אירועים
אמן חושים בירושלים

רוצים לקיים אירוע קצת אחר? סוג אירוע כזה, שיגרום לכל האורחים שלכם לברך על הרגע שהם נכנסו לרכב והגיעו? אמן חושים בירושלים לאירועים מכל הסוגים, כולל מופעי חושים לילדים ומבוגרים,

צבעים מיוחדים
כללי
הדפסת בגדים במדפסת תלת מימד

בעולם שבו מכוניות נוסעות בלי נהג, פלאפונים נפתחים מזיהוי של תווי הפנים ואורות הסלון נפתחים במחיאת כף בודדה – כמעט אין חידוש שנספר לכם ויגרום ללסת שלכם להיפער. אולם על