חיפוש

4 דרכים לערוך צוואה

במהלך החיים אנחנו צוברים רכוש. במסגרת הרכוש הזה ניתן למנות נכסים שונים, סכומים כספיים, מתנות ומוצרים שרכשנו. הרכוש הזה הוא שלנו עד יום מותנו. כתוצאה מכך, יש לנו זכות עליו. כחלק מזה, יש לנו את היכולת לקבוע מה ייעשה עם הרכוש שלנו לאחר שנלך לעולמנו, וזאת באמצעות צוואה. החוק מגדיר 4 דרכים לעריכת צוואה. הנה מה שצריך לדעת בנושא

 

עריכת צוואה

צוואה היא מסמך בעל תוקף משפטי, הקובע בין היתר כיצד ואיך יחולק רכוש של אדם מסוים לאחר המוות שלו. החוק רואה חשיבות רבה במימוש צוואה, מתוך הבנה שמדובר בזכות חשובה מאוד. צוואה היא כלי הכרחי לאדם שמעוניין שלא יבוצע שימוש ברכוש שלו בניגוד לרצונו, מכיוון שלא ניתן לדעת ללא הצוואה מה היה רצונו של אותו האדם.

מכיוון שצוואות יכולות לעורר כל מיני עניינים משפטיים, המדינה קבעה שיש דרכים לערוך צוואה. צוואה שנערכת באחת מהדרכים שקבועות בחוק תחשב כצוואה חוקית ותהיה קבילה בבוא העת בעיני בית המשפט. צוואה שאינה נעשית לפי הדרכים הללו יכולה לא להתקבל על ידי המשפט ולפגוע במימוש רצון המת. ניתן להתייעץ על כך עם עורך דין ירושות.

 

אלו 4 הדרכים לעריכת צוואה:

 

  • עריכת צוואה בעל פה

צוואה בעל פה היא צוואה הנאמרת על ידי אדם, שמולו ניצבים לפחות שני עדים. צוואה בעל פה יכולה להיאמר רק בתנאים מסוימים. הצוואה צריכה להיאמר אל מול עדים שמבינים את השפה שלו, רק כאשר אותו אדם נמצא על סף מוות או חש שמותו קרב. על העדים לרשום את דבריו סמוך ככל הניתן למתן הצוואה ולהפקיד את הרישום אצל הרשם לענייני ירושה.

 

  • עריכת צוואה בכתב יד

זו הדרך הפשוטה ביותר לערוך צוואה. אדם שמעוניין לערוך את הצוואה שלו בעצמו יכול לכתוב את הצוואה שלו בכתב ידו. כדי שצוואה זו תהיה בעלת תוקף משפטי, היא צריכה להיות כתובה אך ורק בכתב ידו של כותב הצוואה, לכלול את התאריך בו נכתבה הצוואה וחותמת של כותב הצוואה.

 

  • עריכת צוואה בפני רשות

צוואה זו נעשית בפני גורם משפטי מוסמך כלשהו. ישנם כמה גורמים משפטיים שניתן לערוך בפניהם צוואה כזו: רשם לענייני ירושה, נוטריון, רשם בית משפט, שופט או חבר בית דין דתי. ניתן לומר את הצוואה בעל פה אל אותו גורם משפטי, שצריך להעביר אותה לכתב, או למסור לו את הצוואה כשהיא כבר כתובה ומוכנה.

 

  • עריכת צוואה בפני עדים

צוואה זו היא צוואה שנכתבת בפני שני עדים. כותב הצוואה הוא זה שקובע מי יהיו העדים, שצריכים לחתום גם הם על הצוואה. העדים צריכים להיות מעל לגיל 18, לא להיות כלולים בתור יורשים בצוואה ולא להיות מוכרזים כפסולי דין.

עורך דין ירושות

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ביטוח לאומי
עריכת דין
עשה ואל תעשה בשכירת עורך דין ביטוח לאומי

התמודדות עם סוגיות של ביטוח לאומי עשויה להיות מורכבת וסוחפת, במיוחד אם חסרה לך המומחיות וההבנה של המורכבויות המשפטיות הכרוכות בכך. שם העסקת עו"ד לביטוח לאומי יכולה לעשות הבדל משמעותי.

מִשׂרָד
עסקים
10 הדברים שכל אחד חייב במשרד

בין אם אתה עובד במשרד מסורתי או במשרד ביתי, יש דברים מסוימים שכולם צריכים כדי להיות פרודוקטיביים ונוחים. מציוד משרדי בסיסי ועד ריהוט משרדי יוקרתי, הכלים והציוד הנכונים יכולים לעשות